Pytania i odpowiedzi
- Czy uczestnikiem projektu może być osoba objęta ubezpieczeniem emerytalnym / rentowym?
Odp.: Uczestnik projektu nie może być objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-6, 8, 10-20 i 22 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Uczestnikami projektu mogą być wyłącznie osoby, które utraciły zatrudnienie po 1 marca 2020 r. i do dnia wzięcia udziału projekcie pozostawały poza rynkiem pracy i dostarczą Zaświadczenie z ZUS z informacją o braku tytułu do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej przez uczestnika projektu tj. o braku podstawy do objęcia ubezpieczeniami społecznymi z tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-6, 8, 10-20, 22 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Uczestnikiem projektu nie może zostać osoba, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-6, 8, 10-20 i 22 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
- Czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym / macierzyńskim może być uczestnikiem projektu?
Odp.: Zgodnie z Art. 6. 1. Pkt. 19):
„Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: (…)
19) osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego”
Zgodnie z powyższym ( punkt 19) osoby przebywające na urlopie wychowawczym nie mogą wziąć udziału w projekcie.
- Czy studenci stacjonarni mogą być objęci wsparciem w projekcie?
Odp.: Sam status studenta/ osoby biernej zawodowo nie uprawnia do udziału w projekcie, muszą być spełnione pozostałe kryteria grupy docelowej określone w Regulaminie Rekrutacji Uczestników.
Uczestnik projektu nie może być objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-6, 8, 10-20 i 22 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
- Czy osoba która, została zatrudniona po 1 marca 2020 roku i straciła pracę po kilku miesiącach – będzie kwalifikowała się do uczestnictwa w projekcie?
Czy istnieje warunek, jak długo i na jaką część etatu powinna być zatrudniona osoba, która straciła pracę i ubiega się o udział w projekcie?
Odp.: Osoba, która została zatrudniona po 1 marca 2020 roku i po kilku miesiącach straciła pracę, będzie kwalifikowała się do uczestnictwa w projekcie.
Nie ma warunku określającego, jak długo i na jaką część etatu powinna być zatrudniona osoba, która straciła pracę i ubiega się o udział w projekcie.
- Uczestnikami projektu są osoby w wieku 18 – 29 lat, natomiast nazwa wskaźnika rezultatu brzmi: Liczba osób poniżej 30 lat… Czy osoba, która ukończyła 29 lat, a nie ukończyła 30 roku życia kwalifikuje się do projektu?
Odp.: Tak, kwalifikuje się. Jako osobę w wieku 29 lat lub inaczej poniżej 30 lat rozumiemy taką, która nie ukończyła 30-tego roku życia (tj. do dnia poprzedzającego dzień 30-tych urodzin).
- Czy w sformułowaniu „straciły zatrudnienie” chodzi o osoby, które spełniają jeden
z poniższych warunków: Zostały zwolnione z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, ich umowa wygasła, np. z upływem czasu, na jaki została zawarta, rozwiązały umowę za porozumieniem stron lub na swój wniosek?
Odp.: Jako uczestników projektu, którzy po 1 marca 2020 r. stracili zatrudnienie należy rozumieć osoby zwolnione z przyczyn leżących po stronie pracodawcy lub takie, którym wygasła umowa.
Uczestnikami projektu mogą być też osoby, z którymi rozwiązano umowę za porozumieniem stron.
- Zgodnie z dokumentacją konkursową uczestnikami projektu mogą być: „Wyłącznie osoby bierne zawodowo lub bezrobotne niezarejestrowane w urzędzie pracy w wieku 18-29 lat z województwa dolnośląskiego (osoby fizyczne, które zamieszkują lub uczą się na obszarze województwa dolnośląskiego w rozumieniu Kodeksu cywilnego)”. Czy osoby uczące się mogą być uczestnikami projektu, a jeśli tak, to jakiego typu nauka podjęta przez potencjalnego uczestnika jest dopuszczalna?
Odp.: Osoby uczące się mogą być uczestnikami projektu bez względu na tryb nauki (stacjonarna, dzienna, wieczorowa, zaoczna itp.) – o ile spełnią inne warunki pozwalające przyjąć je do projektu np. osoby bierne zawodowo lub bezrobotne niezarejestrowane w urzędzie pracy w wieku 18-29 lat z województwa dolnośląskiego.
- Za dzień przystąpienia do projektu uważa się rozpoczęcie udziału w pierwszej formie wsparcia – dzień przystąpienia do szkolenia.
Gdy uczestnik przejdzie pozytywnie rekrutację i zakwalifikuje się do szkoleń,
ale rozpoczęcie szkolenia rozpocznie się w dniu, kiedy uczestnik skończy 30 lat –
czy taka osoba spełni warunki kwalifikowalności?
Odp.: Za dzień przystąpienia do projektu uważa się rozpoczęcie udziału w pierwszej formie wsparcia. Rekrutacja i zakwalifikowanie się do szkoleń nie jest wsparciem.
Jeśli pierwszą formą wsparcia (pomocy) w projekcie są szkolenia (tak będzie najczęściej w tych projektach) to uczestnik spełni warunki kwalifikowalności jeżeli w dniu przystąpienia do szkolenia nie ukończył 30-tego roku życia (tj. do dnia poprzedzającego dzień 30-tych urodzin).