Agroreg

Pytania i odpowiedzi

  1. Czy uczestnikiem projektu może być osoba objęta ubezpieczeniem emerytalnym / rentowym?

Odp.: Uczestnik projektu nie może być objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-6, 8, 10-20 i 22 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Uczestnikami projektu mogą być wyłącznie osoby, które utraciły zatrudnienie po 1 marca 2020 r. i do dnia wzięcia udziału projekcie pozostawały poza rynkiem pracy i  dostarczą Zaświadczenie z ZUS z informacją o braku tytułu do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej przez uczestnika projektu tj. o braku podstawy do objęcia ubezpieczeniami społecznymi z tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-6, 8, 10-20, 22 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Uczestnikiem projektu nie może zostać osoba, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułów, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-6, 8, 10-20 i 22 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

  1. Czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym / macierzyńskim może być uczestnikiem projektu?

Odp.: Zgodnie z Art. 6. 1. Pkt. 19):

„Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: (…)

19) osobami przebywającymi na urlopach wychowawczych lub pobierającymi zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego”

Zgodnie z powyższym ( punkt 19) osoby przebywające na urlopie wychowawczym nie mogą wziąć udziału w projekcie. 

  1. Czy studenci stacjonarni mogą być objęci wsparciem w projekcie?

Odp.: Sam status studenta/ osoby biernej zawodowo nie uprawnia do udziału w projekcie, muszą być spełnione pozostałe kryteria grupy docelowej określone w Regulaminie Rekrutacji Uczestników.

Uczestnik projektu nie może być objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-6, 8, 10-20 i 22 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

  1. Czy osoba która, została zatrudniona po 1 marca 2020 roku i straciła pracę po kilku miesiącach – będzie kwalifikowała się do uczestnictwa w projekcie?
    Czy istnieje warunek, jak długo i na jaką część etatu powinna być zatrudniona osoba, która straciła pracę i ubiega się o udział w projekcie?

Odp.: Osoba, która została zatrudniona po 1 marca 2020 roku i po kilku miesiącach straciła pracę, będzie kwalifikowała się do uczestnictwa w projekcie.

Nie ma warunku określającego, jak długo i na jaką część etatu powinna być zatrudniona osoba, która straciła pracę i  ubiega się o udział w projekcie.

  1. Uczestnikami projektu są osoby w wieku 18 – 29 lat, natomiast nazwa wskaźnika rezultatu brzmi: Liczba osób poniżej 30 lat… Czy osoba, która ukończyła 29 lat, a nie ukończyła 30 roku życia kwalifikuje się do projektu?

Odp.: Tak, kwalifikuje się. Jako osobę w wieku 29 lat lub inaczej poniżej 30 lat rozumiemy taką, która nie ukończyła 30-tego roku życia (tj. do dnia poprzedzającego dzień 30-tych urodzin).

  1. Czy w sformułowaniu „straciły zatrudnienie” chodzi o osoby, które spełniają jeden
    z poniższych warunków: 
    Zostały zwolnione z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, ich umowa wygasła, np. z upływem czasu, na jaki została zawarta, rozwiązały umowę za porozumieniem stron lub na swój wniosek?

Odp.: Jako uczestników projektu, którzy po 1 marca 2020 r. stracili zatrudnienie należy rozumieć osoby zwolnione z przyczyn leżących po stronie pracodawcy lub takie, którym wygasła umowa. 
Uczestnikami projektu mogą być też osoby, z którymi rozwiązano umowę za porozumieniem stron. 

  1. Zgodnie z dokumentacją konkursową uczestnikami projektu mogą być: “Wyłącznie osoby bierne zawodowo lub bezrobotne niezarejestrowane w urzędzie pracy w wieku 18-29 lat z województwa dolnośląskiego  (osoby fizyczne, które zamieszkują lub uczą się na obszarze województwa dolnośląskiego w rozumieniu Kodeksu cywilnego)”. Czy osoby uczące się mogą być uczestnikami projektu, a jeśli tak, to jakiego typu nauka podjęta przez potencjalnego uczestnika jest dopuszczalna?

Odp.: Osoby uczące się mogą być uczestnikami projektu bez względu na tryb nauki (stacjonarna, dzienna, wieczorowa, zaoczna itp.) – o ile spełnią inne warunki pozwalające przyjąć je do projektu np. osoby bierne zawodowo lub bezrobotne niezarejestrowane w urzędzie pracy w wieku 18-29 lat z województwa dolnośląskiego.

  1. Za dzień przystąpienia do projektu uważa się rozpoczęcie udziału w pierwszej formie wsparcia – dzień przystąpienia do szkolenia.

Gdy uczestnik przejdzie pozytywnie rekrutację i zakwalifikuje się do szkoleń,
ale rozpoczęcie szkolenia rozpocznie się w dniu, kiedy uczestnik skończy 30 lat –
czy taka osoba spełni warunki kwalifikowalności?

Odp.:  Za dzień przystąpienia do projektu uważa się rozpoczęcie udziału w pierwszej formie wsparcia. Rekrutacja i zakwalifikowanie się do szkoleń nie jest wsparciem.

Jeśli pierwszą formą wsparcia (pomocy) w projekcie są szkolenia (tak będzie najczęściej w tych projektach) to uczestnik spełni warunki kwalifikowalności jeżeli w dniu przystąpienia do szkolenia nie ukończył 30-tego roku życia (tj. do dnia poprzedzającego dzień 30-tych urodzin).

Skip to content
Agroreg
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.